SIKCA SORULAN SORULAR

 Masaj Nedir?

Masaj kelimesi Yunancada yoğurma anlamına gelir. Arapçada ise hafif bastırma anlamına gelen “massein” şeklinde geçer. Tarihin en eski dönemlerinde, birçok uygarlık binlerce yıl, fiziksel, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları gidermek amacıyla çok değişik tarzlarda masajlar uygulamışlardır. Günümüzün hızlı temposunda çoğu zaman unuttuğumuz bu şifalı dokunuş, aslında güçlü bir iyileştiricidir.

Masaj, hasta veya yorgun bir organın rehabilitasyonu; aynı eski duruma dönmesi için, organizmanın üzerinde oluşturulan mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik etkiler oluşturulması esasına dayanan bir terapi şeklidir.

Ülkemizde masaj çok geniş bir alanda yapılmakta ve yaptırılmaktadır. Bunların başında spor kulüpleri, saunalar, evler, hamamlar, kaplıcalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri,hastaneler, oteller, tatil köyleri ve masaj merkezleri gelmektedir. Masaj, hemen herkes tarafından duyulmuş olan, çok kolaylıkla uygulanabileceği sanılan, en eski tedavi yöntemlerinden birisidir. Bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, organizmadaki etkilerinden değişik şekillerde de yararlanmak mümkündür. Spor masajı da bunlardan birisidir.

 Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Kaç çeşit masaj vardır?

Çeşitli kültürlerden kaynaklanan ve farklı amaçlara yönelik İsveç (Klasik) Masajı, Thai Masajı, Derin Doku Masajı, Refleksoloji, Aromaterapi, Spor Masajı, Spor Masajı, Anti Selülit Masajı, Lenf Drenaj, Bölgesel Masajlar, Boyun ve Sırt Masajı, Acupressure, Ayurvedik Masaj, Chavutti Thirumal, Hint Baş Masajı, Lomi Lomi Hawai Masajı, Shiatsu, Bali Masajı, Tantra Masajı, Tayland Masajı, Tay Yoga Masajı, Tui Na, Genel Masaj, Anti Stres Masajı, Lenfdrenaj masajı, yüz masajı, Medikal Masaj, Hamile masajı, Türk hamamı masajı, Hamam kürü, Kleopatra masajı (yosun ile), Sultan masaj (kil ile), Aloe Vera masajı, Mandara masajı, Nefertiti masajı, Şarap terapisi, Çikolata terapisi, Kahve peeling ve kahve aroma, Küba masajı, Geleneksel Roma masajı, Altın terapi, Watsu, Sıcak taş masajı, gibi pek çok masaj bulunmaktadır.

Masaj teknikleri

1-      Öfloraj (Sıvazlama)

2-      Petrisaj (Yoğurma)

3-      Friksiyon (Dairesel Baskı)

4-      Tapotman (Avuç içi darbe)

5-      Haşman (Parmak dışı darbe)

6-      Kedi Yürüyüşü (Deride yürütme)

7-      Vibrasyon (Titretme)

8-      Percussion (Düz Baskı)

 Sauna'nın Faydaları

Sauna, ülkemizde Fin Hamamı adı ile de bilinir. Özellikle SPA ve masaj merkezlerinde bulunan saunalar, bazı spor tesislerinde de ziyaretçilere sunulan seçeneklerden biridir.

Oldukça eski bir tarihi bulunan sauna, sağlık açısından pek çok fayda barındırır. Günümüzde dünyanın birçok yerinde kullanılan saunanın İskandinavya’da geliştiği ve Finlandiya’da bugünkü haline kavuştuğu düşünülmektedir.

Sauna Nedir?

Sauna ne işe yarar sorusuna geçmeden önce, saunanın ne olduğunun doğru bilinmesi gerekir. Yaygın kanının aksine sauna, bir hamam türü değildir.

saunada dinlenen kadın, sauna ne işe yarar, saunanın faydaları

Sauna temizlenmek için değil, rahatlamak ve dinlenmek için kullanılır. Geleneksel saunalar, belirli ahşap türleri kullanılarak hazırlanır ve basamak şeklinde oturma yerleri vardır. Ahşap kullanılmasının amacı, yükselen ısıyla birlikte konfordan ödün verilmemesidir.

Sauna sobası, genellikle odanın orta kısmında yer alır ve ana ısı kaynağını oluşturur. Geleneksel saunalarda odun ateşi ile ısıtılan soba, modern saunalarda elektrik ile çalışmaktadır. Üst kısımda yer alan sauna taşları, sobanın sıcaklığı sayesinde ısınır. Geleneksel kullanımda nem oranını arttırmak amacıyla bu taşların üzerine su dökülerek buhar elde edilir.

Özellikle İskandinavya bölgesinde sauna taşlarının üzerine dökülecek olan su, çeşitli aromalar ile karıştırılmaktadır. Çam ağacı esansı, nane ve lavanta gibi aromatik yağlardan birkaç damla eklenen su sauna taşlarına döküldüğünde hoş bir koku da yayar. Aynı zamanda buhar aracılığı ile cilde ulaşır ve emilir.

Sauna Ne İşe Yarar?

Saunanın insan sağlığına birçok faydası bulunuyor. Yüksek ısı sayesinde kasların gevşemesi ve dinlenmesi, spor faaliyetlerinden sonra yoğun şekilde tercih edilmesini sağlıyor.

Saunanın sağlığa en önemli faydalarından biri, kan akışını düzenlemesidir. Kuzey ülkelerinde saunada geçirilen süreden hemen sonra soğuk su duşu alınır, ya da oldukça soğuk ve buzlu olan bir su birikintisine girilir. Bu sayede önce hızlandırılan kalp ritmi aniden yavaşlatılarak şok etkisi sağlanır. Yaratılan bu şok etkisi, cildi daha genç tutar ve hücrelerin aktif şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Modern yaşamın beraberinde getirdiği stresin etkilerinden kurtulmak için de idealdir. Stresin en çok hissedilen etkilerinden bazıları kasların sertleşerek yumru halini alması ve kişinin kendini bitkin hissetmesidir. Kasların gevşemesini sağlayan sauna, sonrasında yapılacak şok duşu ile bu etkileri yenmenize yardımcı olur.

Uyku problemi yaşayan kişilerin akşam saatlerinde sauna kullanması, uykuya daha kolay ve hızlı dalmayı sağlar.

Terleme yolu ile vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olan sauna, yağ yakılmasını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında terleme sayesinde iyileşmeyi hızlandırır.

Eklem ağrıları için de oldukça faydalıdır. Kasları yumuşatarak gevşetmesi ile kas ve eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Kireçlenme ve romatizma gibi sorunların oluşmasını engellediği de bilinmektedir.

Belirli sağlık sorunlarına sahip olan kişilerin sauna kullanmaları tehlikeli olabilir. Kalp ve tansiyon hastalığı olanlar, açık yarası bulunanlar ve alkollü kişilerin sauna kullanmamaları önemlidir.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Sauna ne işe yarar sorusunu cevapladığımıza göre doğru sauna kullanımının nasıl olması gerektiğini inceleyebiliriz. Ülkemizdeki kullanımlarda pek çok hata görmek mümkün.

sauna kullanımı, sauna ne işe yarar

Sauna, oldukça sıcak ve nemli bir ortamdır. Bu nedenle saunaya kuru şekilde girmeniz önemlidir. Islak olmanız halinde öncelikle üzerinizdeki su kuruyacak ve sauna içerisinde geçirdiğiniz sürenin büyük kısmı boşa geçecektir.

Saunaya girerken üzerinizdeki tüm kıyafetlerden kurtulmanız gerekir. Tamamen çıplak şekilde vücudunuza saracağınız peştamal, sauna için ideal giyimdir. Kıyafetler, ısı ile hassaslaşan cildinizi rahatsız edebilir ve saunadan tam olarak faydalanamamanıza neden olabilir.

Sauna kullanımından önce üzerinizdeki tüm aksesuarları çıkarttığınızdan da emin olmalısınız. Yüzük, saat ya da küpe gibi metal yapıdaki aksesuarlar aşırı ısınarak yanıklara sebep olabilir. Plastik materyallerde ise erime ve eğrilme görülebilir.

sauna ne işe yarar, sauna kullanımı

Sauna kullanımında seanslarınızı doğru belirlemeniz de önemlidir. İlk kullanımınızda 5 dakika sauna içerisinde kaldıktan sonra 5 dakika dinlenme arası vermelisiniz. Sonrasında 10 dakika kullanım ve 5 dakika dinlenme gibi kullanım sürenizi arttırabilirsiniz. Sauna içerisinde tek seferde geçirilmesi sağlıklı olan en uzun süre 20 dakikadır.

Sauna kullanımından sonra vücudunuza şok etkisi yapabilmek için soğuk duş kullanmanız gerekir. Ancak akşam saatlerinde uygulanacak soğuk duş, uyku düzeninizi bozabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Sauna kullanımı sonrasında cildinizi nemlendirmeniz ve bakım yapmanız da önemlidir. Cildinizin yapısına ve durumuna göre besleyici yağlar ya da krem tercih edebilirsiniz.

 MASAJIN FAYDALARI

1- Stres hormonlarını azaltır.
2- Depresyonu yatıştırır.
3- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
4- Ağrıları azaltmaya yardıma olur.
 
Masaj şekilleri çok çeşitlidir. Klasik masajdan lenf drenajına, bağ dokusu masajından şiatsuyo, isveç masajından ritmik masaja kadar geniş bir yelpazeye uzanır. Her bir masajın şekli, özel bir tekniğe ve etkiye sahiptir.
 
Buradaki önemli nokta ise; masajın süreç olarak ilk yarısında dinlendirici, ikinci yansında ise canlandırıcı bir etkiye dönüşmesidir.
 
Masajda kesintisiz gerçekleşen ritmik el hareketleri sayesinde rahatlama sağlanarak gerginlik giderilir. Fiziksel olarak; lenfatik ve endokrin sistem, solunum, sinir, dolaşım, iskelet, sindirim ve bağışıklık sistemine olumlu yönde etki eder.
 
Masaj aynı zamanda zihinsel düzeyde de işlev görür. Zihnin gevşemesini sağlar. Virüslere ve hastalık oluşturan mikroplara karşı direnci sağlayan antikorların ve akyuvarların bedendeki üretimini arttırırken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Masajdaki derinlemesine dokunuşlar, vücut sıvılarını hareketlendirici etki sağlarken, aynı zamanda kanın kalbe ve ciğerlere daha çabuk gitmesini sağlar.
 
Ekstra bir araç gerektirmeyen masaj dolaysız ve kendiliğinden, insan bedenindeki üç sistemle çalışır:
 
Dolaşım
Sinir
Lenfatik
Cilt, masajla çeşitli uyarıları alarak, refleks yoluyla daha derin tabakalara iletir. Masajla tüm organlar pozitif şekilde uyarılıp, canlandırılarak enerji akımı da desteklenir.
 
Bin yıllık geçmişe sahip ayurveda temelli bir hint masajı tekniği olan “champ”; yüz, omuz, boyun ve kafatasını kullanarak yumuşak dokuları harekete geçirmeyi ve bu yöntemle de vücutta enerji dengelerinin korunmasını temin eder.
 
Uzak doğu masajları
Son otuz yıllık dönemde, batıda giderek daha büyük önem kazanan ve çeşitlenerek yayılan geleneksel Çin masajı “Shiatsu” (parmak basıncı) ve akupunktur en çok gelişen ve yaygınlaşan teknikleri olmuştur.
 
Uzakdoğu menşeli masaj teknikleri; vücudun enerji deposunun dengede kalabilmesini sağladıkları gibi, kendine has şifa gücünü ve savunma mekanizmasını da güçlendirir.
Bu metotların temel tezi; vücudumuzdaki yaşam enerjisinin, meridyenler adı verilen özel güzergahlardan aktığıdır. Meridyenlerden birinde enerji akımı kesintiye uğrar ise, buna bağlı organ do doğru işlev yapamaz ve bu kişi kendini rahatsız hisseder. Shiatsu veya akupres bu noktaları basınç ile etkilemenin tekniğini gösterir.
 
Detoks terapisini benimseyenler, sentetik gübrelerle yetiştirilen besinlerdeki katkı maddelerinden, gıdalardan, sentetik giysilerden ve çevre kirliliğinden kaynaklanan toksik maddelerin sağlığımızı tehdit ettiğini sıkça gündeme getirirler.
 
Sağlığımızı koruyabilmek için, toksinlerin alındıkları gibi düzenli olarak bedenimizden atılmalarına yardım edecek yollardan biri de “MASAJ” dır.
 
Bu işlev, yararlı maddelerin dolaşımını arttırıp, toksinlerin atılımını hızlandırarak, bedenimizin bu zararlı maddelerden temizlenmesine ve sağlığımızın korunmasına yardım eder.
 
Masaj, kaslarımızı canlandırarak kendi özgün yapısına döndürür. Klasik masajın uygulama alanı deri ve kaslardır. Bunların bağlantılı oldukları sinirler ve vücut sıvıları aracılığı ile masajın etkisi vücudun diğer bölgelerine de dağıtılır. Suya attığımız bir tek taşın etrafında, hareler oluşması gibi.
 
Vücuttaki en yaygın doku olduğundan, bağ dokusunun vücut hareketleri üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bu doku kronik stres ve hareketsizlik nedeniyle sertleşip kalınlaşarak hareket yeteneğini yitirir, işte masaj, dokuların kansız kalmasından kaynaklanan ağrıların giderilmesinde de etkin bir yöntem olup, bu durumların düzeltilmesi için de idealdir.

Mimik kasları beş grupta toplanır:
Saçlı deri kasları
Göz çevresi kasları
Burun etrafı
Ağız ve çene kasları
Boyun
Yüze yapılan masaj, yüze yorgun ve sıkıntılı ifade veren yüz adalelerinin gerginliğini gidererek, kırışmayı azaltır. Masaj ve yüz jimnastiği için cilt iyice temizlenip kremlenmelidir.
 
Vücudumuzdaki kaslar kemiklerden kemiklere uzanırken, yüz kasları bedenin diğer kasları gibi kendini destekleyemez. Bu nedenle yüze “ağır” masajlar yapılamaz, çünkü beklenenin tam tersi bir etki meydana getirir.
 
Kaslar bir uçları ile yüz ve kafa iskeletini yapan kemik ve kıkırdaklara, diğer uçları ile de deriye tutunurlar. Ağız, yüz ve burnun etrafında yer alan bu kaslar, yüze ifadesini vermekle birlikte, bu doğal deliklerin kapatılıp genişletilmesinde de rol oynarlar. Örneğin; burun deliklerini komprese eden ve genişleten M. Nosalis kaslarıdır.
 
Kasların, dinlenme anında bile kasılma durumunda olmasına “TONUS” diyoruz. Hafif masajın tonus düzenleyici etkisi, kas iğcikleri ve kan dolaşımı yoluyla olur. Masajın; birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşit etkisi vardır. Birincil etki hemen ortaya çıkarken, ikincil etki zaman içinde kendini gösterir.
 
Masajın bu etkileri
Kon dolaşımını
Hücresel düzeyde beslenmeyi
Atık maddelerin uzaklaştırılması, ödemin azaltılması ve mikro travmaların onarımını sağlar.
Masaj yapılmayacak durumlar nelerdir?
Sayısız yararları olan masajın yapılamayacağı durumlar da vardır. Bunun için bir de madalyonun ters yüzüne bakmak gerekir.

“Masaj yapılamayacak durumlar acaba nelerdir?” diye soracak olanlara bu koşulları bir bir sıralayalım.
 
Doktorun izin vermediği durumlarda
Enfeksiyon kapmış bölge ve çevresine
Şüpheli kırık çıkık, yara ve yanık olan bölgelere
Tanı konulmamış şişliklere
Varislere
Deride kızarıklık olduğunda
Ödem, zorlama ve incinme durumlarında
Şeker ve böbrek hastalarına

 Cildimize son derece faydası bulunan kesenin geleneksel güzellik aracımız olduğunu biliyor muydunuz? Sıcak banyodan sonra terleyen vücuda kese yapılması, vücutta kan dolaşımını kolaylaştırarak insana rahatlık veriyor ve cildimizi ölü derilerden arındırıyor.

 
Hamam kesesi olarak bilinen mucizevi eldivenin tarihimizde geniş bir yer alıyor. Osmanlı’dan günümüze ulaşan hamam keselerinin onlarca faydasının bulunması ile sadece ülkemizde değil dünyada da kullanılmaya başlanmıştır.
 
Kese Yapmanın Faydaları Nelerdir?
 
Kendinizi huzurlu ve ferah hissedeceksiniz
Aknelerin oluşumunu engeller
Cilt altı kan dolaşımını hızlandırır
Ciltteki yenilenmeyi hızlandırır
Ölü deriden arındırır
Cildinizdeki gözenekleri açar
Bağışıklık sistemine katkı sağlar
Yol Tarifi Hemen Ara